15 Mayıs 2020 Cuma

Türkçe Dil ve Müzik Etkinlik Planı


Ad,Soyad:Büşra Kaya 
Numara:180911057

Yaş Grubu (Ay) : 48 - 60 Ay 

 Güne Başlama Zamanı 

 Oyun Zamanı

 Kahvaltı, Temizlik 

 Etkinlik Zamanı “Leyleğin Hikayesini 
Tamamlıyoruz” Türkçe Dil Etkinliği

 Öğle Yemeği, Temizlik 

 Dinlenme Zamanı

 Kahvaltı, Temizlik 

 Etkinlik Zamanı “Damda Leylek Tak Tak” Müzik Etkinliği 

 Oyun Zamanı 

 Günü Değerlendirme Zamanı

 Eve Gidiş 

 Genel Değerlendirme:  


 Etkinlik Adı: Leyleğin Hikayesini Tamamlıyoruz

 Etkinlik Türü: Türkçe Dil Etkinliği 

 KAZANIM VE GÖSTEGELER: 
Bilişsel Gelişim: 
Kazanım 10. Mekânda konumla ilgili yönergeleri uygular. Göstergeleri: Mekânda konum alır.
 Dil gelişimi 
 Kazanım 3. Söz dizimi kurallarına göre cümle kurar. Göstergeleri: Düz cümle kullanır.Cümlelerinde öğeleri doğru kullanır. 
Motor gelişimi 
 Kazanım 1. Yer değiştirme hareketleri yapar. Göstergeleri:Yönergeler doğrultusunda yürür.Yönergeler doğrultusunda koşar. Belli bir yüksekliğe zıplar. Çift ayak sıçrayarak belirli mesafe ilerler. Belirlenen noktadan çift ayakla ileriye doğru atlar. Sosyal duygusal gelişim Kazanım 4. Bir olay ya da durumla ilgili olarak başkalarının duygularını açıklar. Göstergeleri: Başkalarının duygularını söyler. Başkalarının duygularının nedenlerini söyler. 
Özbakım becerileri 
 Kazanım 5. Dinlenmenin önemini açıklar. Göstergeleri: Dinlendirici etkinliklere katılır.
 
Öğrenme Süreci: 
 • Öğretmen, eline bir leylek el kuklası alır(Yoksa çomak kuklada olabilir.) ”Çocuklar elimdeki leylek kuklanın adı,Mutlu Yüz Leylek.Gördüğünüz gibi leyleğimiz çok mutlu. Şimdi mutlu yüz leyleğin hikayesini oluşturacağız. Ben sırayla bu kuklamızı elinize vereceğim,sizlerde sıra ile konuşup masalımızın oluşmasına katkıda bulunacaksınız,der. 
Bir varmış bir yokmuş, Mutlu Yüz adında bir leylek varmış, Mutlu Yüz çok mutlu yaşarmış çünkü……….diyerek elindeki kuklayı yanındaki çocuğa veriri.Leylek sıra ile elden ele geçerek hikayesi tamamlanır.Öğretmen zaman zaman çeşitli sorular sorarak hikayenin devamına yardımcı olur.En sonunda hikayeye hep birlikte isim bulunur. Hikaye sonunda öğretmen elindeki leylek kuklasını bir çocuğa uzatarak şunu sorar. “Seni en çok ne mutlu eder?” çocuk cevap verir ve hemen kuklayı istediği bir arkadaşına vererek “Seni en çok ne mutlu eder ? “diye sorar.
 
Materyaller: Leylek kuklası 

Kavramlar: Duyu(Mutlu –mutsuz) 

Değerlendirme: 
Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki türlerde sorular yöneltilebilir: 
• Söylediğimiz şarkının adı neydi? 
• Daha önce hiç leylek gördünüz mü? 
• Leyleğe benzeyen başka kuş gördünüz mü? 
• Leylekler nasıl ses çıkarırlar? 
• Leylek yuvası gördünüz mü? 
• Leylekler yuvalarını nereye yaparlar? 

Dikkat edilmesi gereken noktalar  

Önerilen diğer etkinlikler 

Aile Katılımı: 
Çocuklarıyla evde öykü oluşturma çalışması yapmaları ve oluşan öykünün yazılarak okula gönderilmesi istenir. 

 Uyarlama: Sınıfta öze gereksinimli bir çocuk bulunuyor ise etkinliği öğrenme süreci, “Özel Gereksinimli Çocukları Desteklemede Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar” metnindeki bilgiler doğrultusunda düzenlenir. 

 Etkinlik Adı: Damda Leylek Tak Tak 

 Etkinlik Türü: Müzik etkinliği 

 KAZANIM VE GÖSTEGELER: 
Bilişsel Gelişim 
Kazanım 10. Mekânda konumla ilgili yönergeleri uygular. Göstergeleri: Mekânda konum alır. 
Dil Gelişimi 
Kazanım 8. Dinlediklerini/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.Göstergeleri: Dinlediklerini/izlediklerini resim, müzik, gibi çeşitli yollarla sergiler. 
Özbakım becerileri 
 Kazanım 5. Dinlenmenin önemini açıklar. Göstergeleri: Dinlendirici etkinliklere katılır. 
 

Öğrenme Süreci: Çocuklar minderlere daire şeklinde otururlar. Çocuklara “Ben çok güzel bir şarkı biliyorum,bana eşlik etmek ister misiniz?” diye sorar.Şarkıyı söyler.Cocuklarla şarkı tekrar edilir. 
DAMDA LEYLEK TAK TAK
Damda leylek tak tak tak Suda ördek vak vakvak Kurbağalarda derede Vır rak vır rak vır rak Evde kedi mır mırnav Yolda köpek hav havhav Sevimlidir hayvanlar Sevimlidir onlar
 Materyaller: 

Sözcük ve kavramlar:
Leylek,vak vak Dikkat edilmesi gereken noktalar 

 Önerilen diğer etkinlikler 

 Uyarlama: 
 Değerlendirme: 
Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki türlerde sorular yöneltilebilir: 
• Söylediğimiz şarkının adı neydi? 
• Şarkıyı söylerken eğlendiniz mi ? 
 Aile Katılımı: 
 • Öğrenilen şarkıyı çocuklarla birlikte evde tekrar etmeleri istenilebilir. 
 Dikkat edilmesi gereken noktalar 

 Önerilen diğer etkinlikler 

 Uyarlama: Sınıfta özel gereksinimli bir çocuk bulunuyor ise etkinliği öğrenme süreci, “Özel Gereksinimli Çocukları Desteklemede Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar” metnindeki bilgiler doğrultusunda düzenlenir.   

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder